Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023

Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!

Η ιστορική επέμβαση του άγγλου τερματοφύλακα Γκόρντον Μπανκς στην κεφαλιά του βραζιλιάνου Πελέ, στο Μουντιάλ του 1970.

Με αυτό τον χαρακτηρισμό έμεινε στην ιστορία του ποδοσφαίρου η επέμβαση του άγγλου τερματοφύλακα Γκόρντον Μπανκς στην κεφαλιά του Πελέ, κατά τη διάρκεια του αγώνα Βραζιλίας - Αγγλίας για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1970, που διεξήχθη στα γήπεδα του Μεξικού.
Στις 7 Ιουνίου, οι εθνικές ομάδες της Βραζιλίας και της Αγγλίας παρατάχθηκαν στο γήπεδο Χαλίσκο της Γουαδαλαχάρα, ενώπιον 66.000 θεατών, για το ντέρμπι του τρίτου ομίλου. Στο 18ο λεπτό του αγώνα ο Ζαϊρζίνιο έκανε μία κούρσα από τα δεξιά, απέφυγε έναν αντίπαλο και την κατάλληλη στιγμή σέντραρε προς την εστία του Μπανκς. Εκεί βρισκόταν ο Πελέ, ο οποίος σηκώθηκε σχεδόν ανενόχλητος, έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος του Μπανκς.
Το γκολ ήταν κάτι παραπάνω από σίγουρο, καθώς η μπάλα είχε προσκρούσει στο χορτάρι, προτού πάρει πορεία προς τα δίχτυα. Ο Πελέ άρχισε να πανηγυρίζει προκαταβολικά φωνάζοντας «Γκολ!», αλλά αμέσως μετά συνειδητοποίησε ότι η μπάλα δεν βρήκε τον στόχο. «Από το πουθενά εμφανίστηκε ένα χέρι και αποσόβησε το γκολ» είπε σε μία συνέντευξή του. Ο Μπανκς από την πλευρά του, όπως έχει δηλώσει σε πολλές συνεντεύξεις του, δεν πολυκατάλαβε τι έκανε. Κινήθηκε ενστικτωδώς και αντιλήφθηκε την μπάλα να χτυπά στο χέρι του και να βγαίνει έξω.
Τελικά, με γκολ του Ζαϊρζίνιο στο 59ο λεπτό η μεγάλη Βραζιλία της εποχής εκείνης νίκησε με 1-0 την εξίσου σπουδαία αντίπαλό της, που ήταν και η κάτοχος του τίτλου. Και οι δύο ομάδες προχώρησαν στην επόμενη φάση, αλλά στο τέλος η Βραζιλία πανηγύρισε τον τίτλο.
Η απίστευτη απόκρουση του Μπανκς θεωρείται από τους ειδικούς η κορυφαία επέμβαση τερματοφύλακα τον 20ο αιώνα. Ο Γκόρντον Μπανκς (1937) έχει ψηφισθεί ως ένας από τους 2-3 καλύτερους τερματοφύλακες όλων εποχών.